Bunu biliyormuydunuz? PTT’yi kim kurdu?

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda Ayka tarafından 8 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Ayka

  Ayka Uzak Dur, Huzur Ver

  Mesaj:
  8,332
  Medya Galerisi:
  42
  Albümler:
  4
  Alınan Beğeniler:
  287
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Kadın
  Şehir:
  İzmir
  PTT’yi kim kurdu?-Türkiye’nin posta teşkilatının 170 yıllık öyküsü!!!

  PTT’nin kurucusu kim?

  Söz konusu kuruluş tek bir kişi ve ekibi tarafından temeli atılan bir özel kuruluş olmadığı için tarihçesini iki evreye ayırabiliriz. Çünkü ilk ortaya çıkışı ile bugünkü halini alışı birbirinden son derece farklı dönemlere ve zihniyetlere dayanmaktadır.

  Şöyle ki; bugünkü PTT’yi oluşturan ilk posta kuruluşu, 1840 yılında Osmanlı Devleti tarafından kurulmuştur. Başlı başına bir nezaret (bakanlık) olarak kurulan bu teşkilat, o zamanki şartlarda yakın mesafedeki yurt için postacılığı ve yabancı postacılık faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamıştır.Hatta yabancı dil bilen ilk posta memurları da bu dönemde işe alınmıştır. Böyle bir nezarete ilham kaynağı olan olay ise, tarihi bilenlerin kolayca tahmin edebileceği üzere 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrası girişilen ıslahat çalışmaları olmuştur.

  ottoman-300x193.jpg
  İlerleyen yıllarda gelişen teknik imkanlarla doğru orantılı olarak bu posta nezaretinin de hizmetleri artmış ve cumhuriyete kadar faaliyetlerine devam etmiştir.

  PTT’nin resmen kurulması

  1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra posta ve telgraf faaliyetleri tabii ki bir sekteye uğramamış, yeni devlete uygun bir şekilde yapılandırılmıştır. İlk yıllarda aynı posta nezareti; PTT Genel Müdürlüğü ismiyle İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışmaya başlamıştır. 1933 yılında ise Bayındırlık Bakanlığı bünyesine katılan kuruluş, 1939 yılında ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanmıştır.

  Osmanlı dönemindekine benzer şekilde PTT; on yıllar boyunca sürekli gelişmeye devam etmiş ve uzunca bir süre Kamu İktisadi Devlet Teşebbüsü statüsünde çalışmalarını sürdürmüştür.

  Kuruluş bilgilerini tek cümleyle özetleyecek olursak PTT; 1840 yılında Osmanlı Devleti tarafından kurulmuş, 1923 yılında ise bugünkü ismiyle faaliyetlerine devam etmiştir.

  Aradan geçen 170 yıl, bir kuruluşun ne kadar tecrübeli olduğunu ıspatlamak adına gerçekten yeterlidir.

  PTT’nin sahibi kim?

  Günümüzde PTT; halen devlet bünyesinde bulunan bir kuruluştur ve bağlı olduğu bakanlık Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’dır.

  Fakat 2013 yılında yapılan son düzenleme sonucunda ismi Posta ve Telgraf Anonim Şirketi olarak değiştirilmiş ve bu isimle kayıtlara geçmeye başlamıştır.

  Yönetim kadrosuna baktığımızda ise 2017 yılına günler kalmışken PTT’nin genel müdürlüğünü Kenan Bozgeyik yapmaktadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş