Bunu biliyormuydunuz? İnterneti kimler kurdu?

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda Ayka tarafından 8 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Ayka

  Ayka Uzak Dur, Huzur Ver

  Mesaj:
  8,332
  Medya Galerisi:
  42
  Albümler:
  4
  Alınan Beğeniler:
  287
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Kadın
  Şehir:
  İzmir
  İnterneti kimler kurdu?

  İnternetin kurucusu kim?

  1966 yılında, yani internet denen heyecan verici fikrin doruklara doğru tırmandığı yıllarda matematik mühendisliğinden henüz mezun olan; araştırma kariyerinin başlarında genç bir bilim insanı vardı: Dr.Vinton Cerf. 1943 yılında dünyaya gelen Cerf; Stanford Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okumuş ve yüksek lisans, doktora çalışmalarını da internet ile bilişimin temelleri üzerine yapmıştır. Sebebi ise bilimsel açıdan olduğu kadar manevi olarak da çok anlamlıdır:

  Akademik kariyerine başlangıç yapan genç Vinton; doğuştan işitme engelli bir bayan olan Sigrid ile tanışır. Birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler. Evlilikleri gayet mutlu olmasına rağmen Vinton; bir şeyden dolayı çok mutsuzdur. Eşi Sigrid; dış dünyayla gözleri olmadıkça hiçbir şekilde iletişim kuramamakta, telefonla uzak mesafedeki çocuğuyla dahi konuşamamaktadır. Bu duruma bir çare bulmak isteyen Dr. Cerf; üzerinde çalıştığı fikirleri geliştirerek ARPANET benzeri bir sistem yardımıyla interneti sivil yaşama taşıyabilecek bir proje oluşturur. O zamanlar Dr. Vinton Cerf; doktorasını henüz tamamlamıştı ve 30’larına yaklaşmakta olan genç bir beyindir. Ayrıca ARPANET dışında onun çalışmasına benzeyen diğer bazı çalışmalar da mevcuttur.

  Fakat Savunma Bakanlığının ARPANET üzerinden daha gelişmiş imkanlara ulaşması ve ilk teknolojinin sivil hayata hediye edilmesinde bir sakınca görmemesi üzerine yapılan bu çalışmalarda en iyi randıman; Dr.Vinton Cerf’in “internet” projesinden alınmıştır. 1970’li yıllara girildiğinde diğer birçok araştırmacının da ilgisini gören proje, kısa sürede geliştirilmiş ve şirketlerden bireylere kadar tüm sivillerin kullanabileceği gelişmiş bir ağ haline getirilmiştir. Yani; bizler için devrim niteliğinde bir buluş gerçekleşirken diğer yanda Dr.Vinton Cerf ile Sigrid sonunda muradına ermiş; genç kadın dış dünyayla iletişim kurabilmek için yeni bir yola kavuşmuştur. İşte bu sevgi ve çare arayışı; zeki, bir o kadar da duygusal ve duyarlı Dr.Cerf’i interneti icat etmeye kadar götürmüştür.

  Yani evet sevgili okurlar; internetin kurucusu ABD Stanford Üniversitesi matematik mühendisliğinden mezun olan Dr.Vinton Cerf olmuştur. Tam olarak bir yılı mevcut değildir çünkü bahsettiğmiiz gibi internet; ARPANET ve sonrasında epey karmaşık, iç içe vaziyette olan projelerle beraber evrimleşmiş bir dünyadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş