Forum Kullanımı Forum Nedir? Forum Sitesi Nedir?

'Forum Kullanımı' forumunda Aze tarafından 30 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Aze

  Aze

  Mesaj:
  4,945
  Medya Galerisi:
  119
  Albümler:
  7
  Alınan Beğeniler:
  631
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Kadın
  Şehir:
  Orda bir yerde
  Forum Nedir? Forum Sitesi Nedir?

  İnsanların sanal dünyada bir araya gelerek bilgilerini, tecrübelerini, doğrularını, yanlışlarını, hatalarını, eksiklerinive aklınıza gelebilecek her konuda topic(konu) ve yorum yazarak paylaştığı yazların bütünüdür.

  Diğer bir deyişle forum sanal dünyanın sosyalleşmiş siteleridir. Günümüz forumlarında insanlar bir araya gelerek sanal etkinlikler dışında bir çok konuda etkinlikler düzenlemektedirler. Bunların başında;

  Webmaster forumlarında bulunan üyeler 1. sırayı alıyor. Üyeler bir araya gelerek seminerler, kurumlara yardım, alış - veriş, tatil, eğlence gibi çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

  2. sırayı Fan clup forumları almaktadır. Fan clup forumları sanatçıların, ünlülerin, takım veya çeşitli düşünceler üzerine tek konuda hizmet eder. Sanatçılar veya ünlüler üzerine açılmış forumlarda insanlar bir araya gelerek konserlere ve eğlence ortamlarında etkinlikler düzenlemektedirler.
  Daha sonrasında genel paylaşım forumlarında bulunan insanlar bir araya gelerek çeşitli eğlenceler ve aktiviteler düzenlemektedirler. Genel forumlarda insanlar bir araya gelerek ihtiyacı olan okullara kalem, kitap, defter gibi araç gereçler biriktirerek yardım etmektedir.
  Peki forumlarda daha daha neler bulunmakta onlara bir göz atalım!

  Full programlar ve etkinleştirme kodları forum sitelerinde;

  Günümüz sanal dünyasında bilgisayar üzerine yazılmış binlerce program bulunmaktadır. Bu programların çoğu ücretli olarak dağıtılmaktadır. Ülkemiz insanlarının maddi durumu bu programların her birine binlerce tl ücret ödeyerek sahip olması imkansız. Forum sitelerinde ücretli programların full sürümlerine hiç bir ücret ödemeden sahip olabiliyorsunuz. Bu şekilde program indirmek ve ücret ödemeden lisans almak yasal değildir. Sorumluluk size aittir.

  Bilgisayar sorunları ve çözümleri forum sitelerinde;

  Bilgisayarınızda oluşan problemlerden dolayı sık sık bilgisayar tamiri yapan servislere gidersiniz ve bir süre sonra bu durum çok sıkıcı olmaya başlar. Bilgisayarınızda oluşan hataların isimlerini google arama motorunda arattıgınız zaman karşınıza öncelikli olarak forum siteleri gelecektir. Bir çok forum sitesinden bilgisayarınızda oluşan hataların çözümlerini bulabilir bilgisayarcılara ufak tefek sorunlar için hem para vermemiş hemde zaman kaybetmemiş olursunuz. Bunların yanı sıra donanım forumlarımda(örn; donanımhaber) bilgisayar almadan önce alacagınız bilgisayar ve özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir daha olumlu kararlar verebilirsiniz.

  Siyaset meydanı ve politika forum sitelerinde;

  Ülkenin durumu hakkında yazılar, siyaset içerikli konular, sevdiginiz politikacıyı desteklemek, partiler hakkında haber ve yorumlar, siyasi video, mitingler ve daha fazlası genel veya siyasi içerikli forumlarda bulabilirsiniz.

  Eğitim-Öğretim öğretmenler öğrenciler okullar üniversiteler forum sitelerinde;

  Okullar hakkında geniş bilgiler bulabilirsiniz. Öğrenciler ödevlerini forum sitelerinin ödev arşivi bölümlerinden temin edebilir. Öğretmenlere özel açılmış olan forumlarda öğretmenler bir araya gelip etkinlikler düzenleyebilir veya bilgi alış verişinde bulunabilirler.

  Memurlar kamu çalışanları forum sitelerimde;

  Memurlar.net gibi kamuda çalışan tüm personellere özel açılmış forumlarda memurlar ile ilgili son dakika haberlerine ve paylaşımlara katılabilirsiniz.

  Oyun indir doya doya oyna forum sitelerinde;

  Forum sitelerinden bilgisayar ve playstation oyunlarının full versiyonlarına ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz.

  Güncel ve son dakika haberleri forum sitelerinde;

  Dünyadan ve ülkemizde gelişen son dakika haberlerini forumlardan yararlanlanarak okuyabilirsiniz.

  Bilim ve teknoloji forum sitelerinde;

  Bilim dünyasına ait son gelişmeler, teknoloji dünyasından ürünler tanıtımlar ve detaylı bilgilere forum sitelerinin bilim ve tekonoli bölümlerinden faydalanabilirsiniz.
  Ve daha fazlası aradıgınız herşey Türkiye’de Forum sitelerinde; aradığınız şey her ne ise forum sitelerinden bulabilirsiniz. Sizin ihtiyaçlarınızı sizin gibi düşünen insanlar forumlarda paylaşıyor. Aradıgınız içerik yok mu? forum sitesine konu açıp aradıgın şey hakkında yardım alabilir ve sonuca ulaşırsınız.

  Forum sitelerinin en güzel özelligi insanların bir araya gelip ücret karşılıgı beklemeden bilgi alış verişinde bulunmasıdır.


  İnternet forumu ya da mesaj panosu, elektronik ortamda yaratılmış bir tartışma platformu ve paylaşım sistemidir.

  Forumların atası ziyaretçi defterleridir. Daha sonra mesaj panoları ortaya çıkmış ve en son olarak günümüzdeki forum hâlini almıştır.

  Forum alanına girildikten sonra ilgili kategori seçilir ve bu kategori bağlı olarak;

  Yeni bir konu başlığı yaratılır. Yaratılan konu başlığına diğer kullanıcılar yorumlarını (cevaplarını) yazarak fikirlerini beyan ederler.
  Hali hazırda bulunan bir konu başlığı veya tartışma konusu üzerinde fikirlerinizi sunabilir. Ya da o konu hakkındaki düşüncelerinizi sunabilirsiniz.
  Bilgilendirici, Eğitici, Öğretici Konular paylaşılır ve kullanıcılar yapamadıkları şeyler hakkında bu konulardan destek alır.
  Forumlar, değişken oldukları için normal internet sayfaları olan html,htm,xhtml,htm,xml biçimlerinde kodlanamazlar. Bu nedenle ya ASP (Active Server Page) ya da PHP (Personal Home Page) kod tabanlarında oluşturulurlar. Fakat arama motoru optimizasyonları için Linux sunucularda Mod Rewrite özelliği kullanılarak sanal linklerle htm ,html gibi linkler elde edilebilir.

  Forumlarda mevcut verileri kaydetmek için bir database vardır. Bu database Microsoft tabanlı ise genelde Ms Access, Linux tabanlı ise genelde MySQL'dur. Database içinde kullanıcılar, mesajlar ve konular yer alır.

  Günümüzde gerek ASP,ASP.Net gerek PHP alanlarında kodlanmış birçok forum vardır. Bunları örnekleyecek olursak:

  Wbb (Woltlab Burning Board)
  vB (vBulletin Board)
  xF (XenForo)
  MyBB(My Bulletin Board)
  PHPBB (Personal Home Pages Bullettin Board)
  IPBx (Invision Power Board)
  SMF(Simple Machines Forum)

  Kaynak:wikipedia

  anime forum, ask forum, ask forumlari, ask sevgi forumlari, aşk ve sevgi forumları, dizi forum, egitim forumlari, ekitap forumlari, film forum, forum, forum nedir?, forum sitesi nedir?, forum siteleri, forum sitesi nedir, forumlar, forumları, frm, genel forumlar, genel guncel forumlar, geyik forumlar, güncel forum, guncel forumlar, kadın forumları, kadınca forum, kadinca forumlar, komik forumlar, duyguadasi, duyguadasi forum, muzik forumlari, oyun forumlari, paylasim forumlari, sevgi forum, sevgi forumları, webmaster forumlari

   
  Son düzenleme: 15 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş