Bunu biliyormuydunuz? Danone’nin sahibi kim?

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda Ayka tarafından 8 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Ayka

  Ayka Uzak Dur, Huzur Ver

  Mesaj:
  8,332
  Medya Galerisi:
  42
  Albümler:
  4
  Alınan Beğeniler:
  287
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Kadın
  Şehir:
  İzmir
  Danone’nin sahibi kim?
  Danone’yi kim kurdu?

  1919 yılında Selanik; Yunanistan tarafından ele geçirilmiş ve Osmanlı toprağı olmaktan çıkmıştır. Bu dönemde Selanik’te yaşamakta olan Yahudi Asıllı doktor İzak Karasu (Isaac Carraso); Yunan işgali sebebiyle İspanya’ya göç etmiş ve Barcelona’da yaşamaya başlamıştır.

  Doktor İzak Karasu; burada mesleğinin yanı sıra geldiği yerin kültürünü yansıtacak bir girişimcilik ile de para kazanmak istemiş ve yoğurt üretimine başlamıştır. Dolayısıyla ilk müşterilerini Barcelona’da bulan ve yoğurt satan Karasu; marka olarak da oğlu Daniel’in isminden esinlenerek “Danone” ismini bulmuştur. O zaman şöyle net bir bilgi verebiliriz: Danone markası; 1919 yılında İzak Karasu (Isaac Carraso) tarafından İspanya’da kurulmuştur. Şirketin böyle bir ortamda ve gurbet topraklarında kurulduğu doğrudur. Fakat bildiğimiz Danone imajına ulaşmaktan son derece uzaktadır ve tarihi sürecinde pek çok aşamadan geçmesi gerekmiştir.

  Oğul Daniel dönemi ve Amerika’ya göç

  Babasının burada ölümü üzerine oğul Daniel; yoğurt işini kaldığı yerden devam ettirmiştir. Farklı olarak işini 1929 Fransa’ya taşımış ve burada yoğurt fabrikası kurarak daha da ciddi bir çerçeveye oturtmuştur. Yalnız; bu sefer de 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve Alman işgali sebebiyle 1942 yılında ABD’ye göç etmiş ve fabrikasını burada yeniden inşa etmek zorunda kalmıştır. Gerçekten de Danone’nin kurucuları uzun yıllar boyunca anayurtlarından edilmiş, onu bırakın göç ettiği yerlerden de sürekli hareket etmek zorunda kalmış dramatik bir aile öyküsüne sahiptir. ABD’ye göç ettikten sonra Danone’nin adeta talihi açılmış ve babaların, dedelerin çektiklerinin acısını çıkarırcasına bir dünya markası olma yolunda ilerlemiştir.
  1960’lı yıllar ve dünya markası Danone

  18 yıl boyunca ABD’de işleri rayına oturtup yayılan Danone; en sonunda Fransız peynir şirketi Gervais ile birleşmiş ve Gervais-Danone ismiyle faaliyet göstermeye başlamıştır. Böylece Daniel; kendisinin göç ettiği Avrupa topraklarıyla tekrardan irtibat sağlamıştır. Sonraki 30 yıllı dönem ise Danone’nin ardı ardına yeni ürünler piyasaya sürdüğü, yeni pazarlara girdiği, irili ufaklı şirketleri satın aldığı başarılarla dolu bir periyottan oluşmaktadır.

  1997 yılındaki Türkiye adımı da dahil olmak üzere Danone’nin günümüzde 20’ye yakın ülkede yatırımı mevcuttur ve aktif olarak üretim yapmaktadır.

  Danone’nin sahibi kim?

  Aradan geçen yüzyıla yakın süre içerisinde Danone tabii ki bazı yapılanmalardan geçmiş, şirketin iç yüzünde bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Günümüzdeki duruma bakacak olursak Danone’nin CEO’su Emmanuel Faber iken, Yönetim Kurulu Başkanı ise Franck Ribout’tur.

  Tüm dünya çapında hizmet veren bir şirket olan Danone; 100 bin cıvarı çalışanı ve 31 milyar Euro’luk net varlığı ile adeta bir imparatorluk konumundadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş